nieuws

KHN-voorzitter haalt uit naar gemeenten

Horeca

Voorzitter Jan Geenemans (foto) van Koninklijk Horeca Nederland (KHN) vindt dat gemeenten zich als ‘ordinaire monopolisten’ gedragen. Terwijl in het hele land burgers en bedrijven knarsetandend in hun uitgaven moeten schrappen, stijgen de lokale lasten exorbitant. ‘Ik zie niet in waarom gemeenten zich niet in die rij zouden kunnen aansluiten’, zei Geenemans vorige week tijdens zijn nieuwjaarsspeech in restaurant Rosarium in Amsterdam.

KHN-voorzitter haalt uit naar gemeenten

De KHN-voorzitter noemde als ‘schrijnend voorbeeld’ de gemeente Maastricht waar het college van B en W heeft voorgesteld de precariorechten met 105 procent en de legestarieven met 400 procent te verhogen: ‘Logisch dat onze afdeling daar zich in de touwen voelt gejaagd en alle overleg heeft afgebroken.’
Het is volgens Geenemans duidelijk dat gemeenten het financiële beleid van het kabinet consequent op allerlei manieren ontduiken. Het kabinet volgt het financiële circus weliswaar op de voet , maar grijpt niet in, zo stelde de KHN-voorzitter vast. ‘Het draait om de hete brei heen en komt niet verder dan de aankondiging van bestuurlijk overleg, inventariseren, analyseren.’Geenemans toonde zich niettemin ingenomen met de aanpak van het kabinet om de administratieve lasten voor het bedrijfsleven te verminderen. Maar ook in dat traject vormen de gemeenten de bottleneck. ‘Alle vereenvoudiging moet daar eerst met veel vriendelijke woorden worden aangereikt, omdat invoering formeel niet kan worden afgedwongen. We komen een oude vijand tegen: gemeentelijke autonomie.’

De KHN-voorzitter noemde als ‘schrijnend voorbeeld’ de gemeente Maastricht waar het college van B en W heeft voorgesteld de precariorechten met 105 procent en de legestarieven met 400 procent te verhogen: ‘Logisch dat onze afdeling daar zich in de touwen voelt gejaagd en alle overleg heeft afgebroken.’
Het is volgens Geenemans duidelijk dat gemeenten het financiële beleid van het kabinet consequent op allerlei manieren ontduiken. Het kabinet volgt het financiële circus weliswaar op de voet , maar grijpt niet in, zo stelde de KHN-voorzitter vast. ‘Het draait om de hete brei heen en komt niet verder dan de aankondiging van bestuurlijk overleg, inventariseren, analyseren.’Geenemans toonde zich niettemin ingenomen met de aanpak van het kabinet om de administratieve lasten voor het bedrijfsleven te verminderen. Maar ook in dat traject vormen de gemeenten de bottleneck. ‘Alle vereenvoudiging moet daar eerst met veel vriendelijke woorden worden aangereikt, omdat invoering formeel niet kan worden afgedwongen. We komen een oude vijand tegen: gemeentelijke autonomie.’

Reageer op dit artikel